מאמרים

תזכיר חוק התייעלות כלכלית עוסק פטור (עוסק זעיר) 2023

במאמר זה נציג בקצרה את מסקנות הועדה שהוקמה על ידי מנהל רשות המיסים, שמטרתה המלצה על צעדים אשר ישפרו את הממשקים בין עסקים זעירים לבין רשות המיסים.המודל מורכב משינוי עיקרי בשיטת התרת ההוצאות, בהתבסס על מודל כלכלי. לפי המודל המוצע, עוסקים זעירים יהיו זכאים לנכות מהכנסותיהם שיעור הוצאה נורמטיבי מהמחזור כתחליף לדרישת ניכוי. הוצאות בפועל.

בשנים האחרונות הצטרפו למגזר העסקים הקטנים גם עוסקים זעירים רבים, בתחומים שונים ומגוונים. בשל כך ובמטרה להקל על ציבור זה הוחלט על הקמת ועדה במסגרת חוק התייעלות כלכלית.

עוסק אשר מחזור הכנסתו השנתית נכון הינו עד 107,692 ש"ח (נכון לשנת 2023) זכאי להירשם כעוסק פטור (עוסקים זעירים) לפי חוק מס ערך מוסף.

בשל היקף פעילותם הנרחב של עסקים אלו, והרצון להקל על עסקים קטנים, נוספו הקלות במסגרת תזכיר חוק ההתייעלות הכלכלית (להלן: "תזכיר"). התזכיר כולל בין היתר הקלות לעוסק פטור (עוסק זעיר) שיאפשרו להקל על העוסקים הללו למלא אחר דרישות רשות המסים וכן לייצר עבורם ממשקים פשוטים ובהירים שיאפשרו להם לדעת ולהבין מהן החובות שחלות עליהם.

אם כך, מהו הפתרון?

לאור זאת, מנהל ראשות המיסים הקים ועדה ביום 19.11.20, שמטרתה המלצה על צעדים אשר ישפרו את הממשקים בין עסקים זעירים אלו לבין רשות המיסים.

הוועדה גילתה בין היתר, כי הקושי העיקרי בו נתונים העוסקים הזעירים נוצר בעיקר בשל הכללים שחלים על הכרה בהוצאות לצרכי מס. דיני המס שחלים על הכרה בהוצאות הם מורכבים, ובמקרים רבים דורשים סיוע של איש מקצוע לצורך מילוי החובות ומיצוי הזכויות, הכרוך בעלויות של כסף וזמן. כמו כן, בשל הצורך לעקוב ולדווח על הוצאותיהם, עוסקים אלו נדרשים להגיש דוחות ומסמכים שונים, כגון: דו"ח שנתי מלא, דו"ח רווח והפסד והצהרות הון, וכן לשמור את כל המסמכים הרלוונטיים.

כדי להקל על עוסקים אלו, הוועדה לסיוע לעוסקים פטורים (עוסקים זעירים) בחנה מספר רב של חלופות, ולבסוף המליצה על מודל מיסויי ייחודי עבורם אשר יקל עליהם באופן משמעותי.

ממה מורכב מודל התייעלות כלכלית?

המודל מורכב משינוי עיקרי בשיטת התרת ההוצאות, בהתבסס על מודל כלכלי. לפי המודל המוצע, עוסקים פטורים (עוסקים זעירים) יהיו זכאים לנכות מהכנסותיהם שיעור הוצאה נורמטיבי מהמחזור כתחליף לדרישת ניכוי הוצאות בפועל.

הכרה בניכוי נורמטיבי, כאמור, תקל באופן משמעותי על הבירוקרטיה שעוסקים אלה נדרשים אליה במהלך השנה לצורך דיווח ותשלום מס הכנסה, מכיוון שלא יידרשו להכיר את ההוראות המורכבות של ניכוי הוצאות בפקודה, ומכיוון שיהיו יכולים לנהל את ספרי העסק שלהם בצורה הרבה יותר פשוטה. כחלק מניהול הסיכונים בבניית המודל המיסוי, ובהתחשב בחשש מאבדן מס משמעותי כתוצאה מהמהלך, במסגרת  התזכיר, שנכון למועד כתיבת מאמר זה עדיין לא נכנס לחוק, עוסק פטור (עוסק זעיר) יוכל לבחור במסלול ניכוי ההוצאות הנורמטיבי בגובה של 20% ממחזור העסקאות. שיעור זה משקף סכום הוצאות סביר לעוסקים אלה, כאשר ההנחה היא שמי שיש לו הוצאות גבוהות יחסית יבחר במיסוי מדויק, בהתאם לכללים הקיימים היום. יובהר כי המסלול הנורמטיבי הינו מסלול וולונטארי, כלומר עוסק פטור (עוסק זעיר) לא חייב לקבל עליו את המסלול ויוכל להמשיך לפעול בהתאם לכללי התרת הוצאות בהתאם לפקודה.

המלצות נוספות

כמו כן, הוחלט בתוך רשות המסים להמליץ על שינוי תפיסה בהיבט התפעולי, שמפשט במידה ניכרת את הרגולציה והבירוקרטיה על עסקים אלה. כלומר, תינתן הקלה בירוקרטית נוספת מחובת הגשת דוח שנתי למס הכנסה וכן מוצע לאפשר לפקיד השומה לפטור עוסקים אלה מתשלום מקדמות במקרים המתאימים לכך. תיקון התקנות יקודם במקביל לתיקון החקיקה כמוצע.

אם ברצונכם לקבל מידע נוסף בנושא עוסקים פטורים, ניתן לראות כאן.

בנוסף, אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע לכם.

מאמרים נוספים

מדרגות מס הכנסה 2023 וניכויים

שיטת מדרגות המס מאפשרת לאדם לשלם מס הכנסה באופן יחסי לאופן בו הוא משתכר – אדם המרוויח סכומים גדולים ישלם יותר מס מאשר אדם המרוויח מעט. שיטה זו מכונה מס

תקרת עוסק פטור שנת 2023

במאמר זה נציג את תקרת העוסק הפטור לשנת 2022. נתאר מה ניתן לעשות במידה ועברתי את התקרה ונעניק דוגמא למצב זה.

הנהלת חשבונות מיקור חוץ

מהי הנהלת חשבונות מיקור חוץ ומה הם השירותים הניתנים במסגרת זו. נתאר גם את היתרונות בפניה לרואה חשבון במידה וזקוקים לסיוע חיצוני שכזה, ולמי האופציה הזו פחות מתאימה.

שווי שימוש ברכב צמוד

כיצד מחשבים שווי שימוש ברכב צמוד והאם זה משתלם לעובד? אילו סוגי הרכבים אשר יש לחשב עבורם את השווי.

שלחו אלינו הודעה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ההודעה נשלחה בהצלחה
נחזור אלייך בהקדם!

אנחנו אוהבים לעזור משרד רואה חשבון ברחובות

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר