מאמרים

דוח שנתי למס הכנסה

במאמר זה נפרט מהו דו"ח שנתי, נתייחס גם לבעלי עסק קטן ולשכירים. נדגיש כי כיום ניתן להגיש את הדו"ח באופן מקוון, ונציין מהו החומר הנדרש להכנת הדו"ח.

החובה להגיש דוח שנתי למס הכנסה הינה רחבה מאד וחלה כמעט על כל האזרחים בישראל וזאת מכוח סעיף 131 לפקודת מס הכנסה. יחד עם זאת, שכירים רבים מקבלים פטור מהגשת דוח שנתי לרשות המסים אולם בהתאם לתקנות מס הכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון) כל מי שאינו זכאי לפטור נידרש להגיש דוח שנתי כגון, עצמאיים, בעלי מניות מהותיים בחברה, שכירים שהכנסתם בשנת המס הינו מעל 650,000 ש"ח, אזרחים שייצרו הכנסה ולא שילמו מס כגון משקיע בניירות ערך בחו"ל או פרילנסרים ועוד.

בחירת בן זוג רשום

דוח מס הכנסה מוגש על כלל ההכנסות של בני הזוג, זוג נשוי שמנהל משק בית משותף רשאי לבחור מי מהם ייחשב כבן זוג רשום. ישנה אפשרות לבחור בין הגשת דו"ח מאוחד שיכלול את שתי ההכנסות, או שני דו"חות נפרדים ובכל מקרה, אין לכך השפעה על חבות המס.

מערכת אונליין להגשת הדו"ח

לנוחיותכם, באפריל 2021 נפתחה ברשות המיסים מערכת שמאפשרת הגשת הדו"ח באופן מקוון לשנה 2019 ואילך, מצורף קישור לאתר רשות המיסים. המערכת החדשה מייתרת את הצורך להגיש פיזית במשרדי השומה את הדוח עם המסמכים המצורפים. מי שנתקל בבעיות בשידור הטופס המקוון, יכול לפנות למוקד התמיכה של רשות המסים בימים א'-ה' בין השעות 8:15 ל-16:00 לטלפון 4954*.

לאחר הגשת הדוח השנתי, יתברר אם מגיש הדו"ח ייאלץ לשלם עוד מס או שהינו זכאי להחזר בשל עודף מס. יש להגיש את הדו"ח השנתי עד 30 באפריל בשנה שלאחר תום שנת המס. בעלי עסק שאינם יכולים להגישו בזמן יכולים לפנות מראש בבקשה מנומקת לפקיד השומה בסניף הרשות שבאזור העסק.

להלן חלק מהחומר הנדרש לדוח השנתי:

 1. טפסי 106 שלך ושל בן או בת זוגך מכל מקומות העבודה.
 2. צילום תעודת זהות + ספח.
 3. טופס 161 במידה וסיימת עבודה כשכיר בשנת המס.
 4. אישור שנתי מביטוח לאומי על תקבולים.
 5. אישורים מחברות ביטוח או גמל על הכנסות מקצבאות.
 6. טופס מסחר בניירות ערך מהבנק או מברוקר בחו"ל.
 7. הכנסות מדיבידנד מחברות שבבעלותכם.
 8. הכנסות משכר דירה בארץ או בחו"ל.
 9. תרומות מקוריות למוסד מוכר (בעלי סעיף 46)
 10. ספירת מלאי למי שמנהל מלאי (עד סוף 2021).
 11. במידה ורלוונטי- אישור על נכות, אישור על ילד נטול יכולת (116א), תעודת תואר ראשון או שני, תעודת עולה, תעודת שחרור, תעודת יישוב המזכה בהקלות במס, אישור על תשלום מזונות.
 12. מכירה הונית של דירה או נכס.
 13. דו"ח רווח והפסד על הכנסות מעסק.
 14. פרטים על הרכב ששימש בעסק כגון מד אוץ לסוף שנה, רישיון רכב, ביטוח מקיף וחובה, מועד רכישה ועוד.
 15. שינויים בסטטוס האישי במהלך השנה.
 16. אישור שנתי מהבנק(בארץ ובחו"ל) על ניכוי מס במקור מרווחי הון, ריבית ודיבידנדים- טופס 867.

הדיווח לרשויות המס יכול להיות מורכב וחשוב להיעזר ביועץ מס או רואה חשבון כדי למצות את זכיותך על פי חוק ולהקטין את חבות המס וכן לוודא כי הדוח שהוגש הוא מדויק ולא חסר בו במידע. במשרדו של אדי גוטסמן נשמח לסייע לכם בבדיקת הנושא ובהגשת הדו"ח השנתי.

חיפוש

מאמרים נוספים

זכאות דמי לידה בעקבות הכשרה מקצועית

יולדת אשר עברה הכשרה מקצועית, תקופת הלימודים עשויה להיחשב כתקופת אכשרה בבדיקת זכאות לדמי לידה אם עבדה כשכירה או כעצמאית במשך 30 יום רצופים לפחות עד היום הקובע.
דמי הלידה מחושבים לפי ההכנסה של היולדת כשכירה או עצמאית ב- 3 החודשים המלאים או ב-6 החודשים שקדמו להפסקת העבודה – הגבוהה מביניהם.

הפקת טופס 106 לעובדים

שירות חדש באתר רשות המסים, החל מה- 6/7/2023, ניתן להפיק טופסי 106 עד 6 שנים אחורה באופן עצמאי ללא צורך לבקש מהמעסיק.
המהלך מהווה הקלה משמעותית בתהליך הגשת בקשות להחזר מס ויתרום למיצוי הזכויות של הזכאים

חיסכון פנסיוני לעצמאים 2023

במאמר זה נדון בשאלה אילו עצמאיים מחויבים להפקיד לחסכון פנסיוני ובאיזה שיעור מההכנסה החייבת בשנת 2023. נדון גם מהן הטבות המס לעצמאים שהפקידו וניתן טיפים נוספים

שלחו אלינו הודעה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ההודעה נשלחה בהצלחה
נחזור אלייך בהקדם!

אנחנו אוהבים לעזור משרד רואה חשבון ברחובות

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר