מאמרים

הוצאה מוכרת מס הכנסה ומעמ

במאמר זה נגדיר מהי הוצאה מוכרת מס הכנסה ומעמ, מהן הוצאות מעורבות בין העסק ופעילות אישית .נעמוד על ההבדלים מבחינת עוסק פטור ועוסק מורשה, ונפרט מהם מסמכים קבילים.

אילו הוצאות מוכרות לבעל עסק לעניין מס הכנסה ומע"מ

במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין הוצאה מוכרת מס הכנסה ובין הוצאה מוכרת מע"מ וכן איזה תיעוד אנו צריכים לשמור כדי להכיר בהוצאה בספרים.

עוסק מקבל תשלומים עבור דמי שירותים/מכירות ללקוחות ובנוסף עוסק משלם על הוצאות שונות. היות ועוסק משלם מס הכנסה וביטוח לאומי על ההכנסה החייבת, כלומר הכנסות פחות הוצאות, חשוב לדעת אילו הוצאות ניתן להכיר בעסק ובכך להקטין את תשלומי המס וביטוח לאומי בסוף השנה.

הוצאה מוכרת היא הוצאה שרשויות המס מכירות בה כהוצאה שהעסק הוציא לשם יצירת הכנסה.

סעיף 17 לפקודת מס הכנסה מגדיר הוצאה מוכרת כהוצאה הכרחית ששימשה בעסק בייצור הכנסה, אלא אם נקבע בתקנות כי הוצאה זו אינה מוכרת. כך לדוגמא, קניית ציוד ספורט יכולה להיות הוצאה מוכרת לעוסק שהוא מאמן כושר, אולם עבור עוסק שמספק שירותי משרד- איננה הוצאה מוכרת  היות ולפי הגדרת העסק שלו, היא לא הכרחית בייצור הכנסה. כמובן שתמיד יכולים להיות יוצאי דופן ומומלץ להיוועץ ברואה חשבון או יועץ מס בנושא.

דוגמאות להוצאות שכיחות הינן רכישת צרכי משרד כגון: קלסרים, ניירות למדפסת וכו', אשר אכן משמשים כהוצאה מוכרת לצורך מס הכנסה ומע"מ.
לעומת זאת, תשלום עבור שהות בבית קפה אינו נחשב לשירותי משרד המותרים בניכוי, גם אם העובד אכן עובד במהלך שהותו שם.

הוצאות מיוחדות

כגון שכירות משרד, יוכר רק אם העוסק קיבל חשבונית מס מהמשכיר או שהפיק חשבונית עצמית לטובת המשכיר וכן ההוצאה דווחה בתיק ניכויים של העסק (השוכר).

הוצאות מעורבות

הוצאות המשמשות גם לצורך עסקי וגם לצורך פרטי, לדוגמא הוצאות אחזקת רכב, טלפון נייד וכו'. בהוצאות מעורבות לפעמים ניתן להכיר בשיעורים שונים את ההוצאות לטובת חישוב הכנסה החייבת ובשיעור שונה לעניין קיזוז תשלום התקופתי למע"מ. כך לדוגמא, הוצאות כיבוד בעסק (ציוד קפה, סוכר ועוגיות) יוכרו לעניין מס הכנסה 80% אולם מע"מ יוכר בשיעור של אפס. למשל אם עוסק מורשה רכש ציוד קפה בעסק בסך של 117 ש"ח כולל מע"מ, 17 ש"ח מע"מ לא יוכל לקזז מהתשלומים במועד הדיווח למע"מ ,אולם לצורך מס הכנסה יוכל להכיר סך של 80% מתוך ההוצאה.

על מנת שחלק מההוצאה יהיה מוכר, יש לבצע הפרדה בין החלק העסקי לפרטי. נקודה זו חשובה במיוחד עבור בעלי עסק שעובדים בביתם. דוגמא נפוצה לכך היא עוסק שעובד מבית הכולל 4 חדרים. במידה והקצה חדר אחד לטבת המשרד שלו, יהיה זכאי להכיר במקרה זה ב- 1/4 מתוך סך הוצאות חשמל, ארנונה וועד בית.

דוגמא נוספת להוצאה מעורבת בעסק הינה אחזקת רכב הכוללת דלק, הוצאות אחזקה, ביטוחים ורישיונות, הוצאות חניה לא קבועה ואגרת כביש 6. הוצאות אלו יוכרו לצרכי מע"מ בשיעור 2/3 ,אולם לצרכי מס הכנסה, ההוצאה המוכרת היא 45% מתוך כלל ההוצאה. כך לדוגמא אם שילמנו על תיקון רכב בסך של 350 ש"ח כולל מע"מ. המע"מ המוכר הינו בסך של 33 ש"ח ואילו לצרכי מס הכנסה ניתן להכיר בסך של 142.65 ש"ח (350 ש"ח פחות 33 ש"ח שמוכר למע"מ, כפול 45%).

מה ההבדל בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה

עוסק פטור, יכול לנכות את מלוא ההוצאה המותרת כולל המע"מ ששילם. בעוד שעוסק מורשה, ינכה רק את מחיר הבסיס ששילם (ללא המע"מ), שכן את המע"מ ששילם הוא רשאי לקזז (מע"מ תשומות) מתוך תשלומי המע"מ (מע"מ עסקאות) שיעביר לרשות המיסים. החריג לכך הוא הוצאות מעורבות כמו שהוסבר לעיל.

אילו מסמכים קבילים לצורך הכרה בהוצאות?

המסמכים אותם יש לשמור לצורך הכרה בהוצאה  הינם חשבונית מס או חשבונית מס קבלה מקוריים בלבד. כלומר המסמך שקיבלנו פיזית מהחנות, ולא צילום מסך או צילום של חשבונית המס. החריגים לכך הם חשבונית מס שהופקה נאמן למקור (מקבלים פיזית את הצילום עם חותמת נאמן למקור וחתימה), חשבונית מס ממוחשבת חתומה באופן דיגיטלי שנשלחת לאימייל או whatsapp שאותם ניתן להדפיס ולהכיר בעסק או קבלה מעוסק פטור (שאינו יכול להפיק חשבונית מס).

האמור לעיל מהווה דוגמא בלבד ואיננו מחליף ייעוץ מס ולכן לקבלת מידע נוסף ניתן לפנות למשרדנו לצורך קביעת פגישה.

מאמרים נוספים

חוק צמצום השימוש במזומן

במאמר זה נציג מהו החוק לצמצום השימוש במזומן, ומהם העדכונים האחרונים שיחלו באוגוסט 2022.
נתאר מיהם העוסקים עליהם חלות הוראות החוק, ומהן תקרות התשלום במקרים שונים.

מענק עבודה ממס הכנסה

במאמר זה נסביר מהו מענק עבודה במס הכנסה, מהם תנאי הזכאות ונציג את האפשרות החדשה להגיש בקשה באופן מקוון דרך אתר הרשות. במשרדו של אדי גוטסמן נשמח לייעץ לכם בנושא ולסייע בבקשת המענק.

הנהלת חשבונות ללא נייר

התפתחות עידן המחשוב ומערכות המידע יצר שינוי משמעותי בדרך שבה אנו מנהלים וצורכים מידע.
כיום משרדי רואי חשבון מובילים, מאפשרים ללקוחותיהם, להעביר חומר ללא צורך בהגעה פיזית למשרד ובכך לחסוך בזמן יקר!

שלחו אלינו הודעה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ההודעה נשלחה בהצלחה
נחזור אלייך בהקדם!

אנחנו אוהבים לעזור

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר

באתר זה אנו עושים שימוש בעוגיות דפדפן לצורך שיפור חווית השימוש באתרנו. בהמשך השימוש באתר ניתנת הסכמתך לתקנון תנאי השימוש באתר. לחץ כאן כדי ללמוד עוד.

אנחנו אוהבים לעזור משרד רואה חשבון ברחובות

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר