מאמרים

מס הכנסה-פטור לנכה

על פי סעיף (9)5 לפקודת מס הכנסה, אדם המוגדר כנכה רשאי לקבל פטור. מהי נכות על פי מס הכנסה ומהם תנאי הזכאות במשרדו של אדי גוטסמן נשמח להעניק לכם ייעוץ בנושא פטור לנכה לפקודת מס הכנסה.

המחוקק שואף לעודד נכים להשתלב בשוק העבודה על מנת לשפר את יכולות תפקודם ואת רמת השתכרותם ולכן מעניק פטור עבור הכנסה מיגיעה אישית. עם זאת, מוענק פטור לנכים גם עבור הכנסה שאינה מיגיעה אישית, במאמר זה נתאר את התנאים לקיומם ואת גובה הפטור.

מי נחשב לנכה במס הכנסה?

כל אדם שהוא עיוור, נכה 100% או נכה 90% באיברים שונים יהיה זכאי לקבל פטור על הכנסה מיגיעה אישית ושלא מיגיעה אישית. כך לדוגמא, אדם שאחוז הנכות שלו עומד על 89% – לא ייחשב לנכה בהתאם להוראות הסעיף. באשר ליגיעה אישית- בהתאם להגדרת ההכנסה יש לכלול לענין חישוב הפטור את כל התשלומים וטובות ההנאה שקיבל העובד ונחשבים "הכנסה" בהתאם לסעיף 2 לפקודה.

לדוגמא, עובד שהשתכר 100,000 ש"ח בשנה, ונזקף עבורו על ידי המעסיק שווי רכב בסך של 50,000 ש"ח, ייחשב לענין חישוב הפטור כמי שהכנסתו עומדת על 160,000 ש"ח.

לזכאות לפטור יש  שני תנאים במצטבר:

 1. אנשים שנקבעה להם נכות רפואית לצמיתות או נכות זמנית למשך 185 יום לפחות על פי אחד החוקים הבאים:
  חוק נכי מלחמה ורדיפות נאצים
  חוק נכי צה"ל
  חוק נכים (תגמולים ושיקום)
  חוק תגמולים לנפגעי פעולות איבה
  חוק נפגעי גזזת
 2. בעלי הכנסה החייבת במס.

הביטוח הלאומי עורך ועדות רפואיות עבור אלו שמבקשים לקבל פטור ממס הכנסה ולקבלת קצבאות. בפניות בנושא הועדה הרפואית יש לפנות לביטוח הלאומי, ובפניות בנושא הפטור מס הכנסה- יש לפנות לרשות המיסים.

יש להדגיש, כי אם מגיש הבקשה לפטור ממס נפטר, הטיפול בבקשה יימשך. אם הנפטר לא קיבל את מלוא החזר המס שהיה זכאי לו-יורשו רשאי לבקש לקבל את היתרה. החזרי המס יהיו על תקופת החיים בלבד ולא יכללו הכנסות שלאחר פטירת הזכאי.

תקרות ההכנסה הפטורות ממס:

 • אנשים שהכנסתם נמוכה מהתקרה יהיו זכאים לפטור ממס על כל ההכנסה, ואנשים שהכנסתם גבוהה מהתקרה יהיו זכאים לפטור חלקי עד לסכום התקרה.

למקבלי קצבת נכות לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) או לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה שנקבעה להם נכות לתקופה של 365 יום ומעלה, התקרה שפטורה ממס על הכנסה מיגיעה אישית היא 628,800 ₪ לשנה (נכון ל-2022)

 • בשאר המקרים שנקבעה בהם נכות לתקופה של 365 יום ומעלה, התקרה שפטורה ממס על הכנסה מיגיעה אישית היא 409,200 ₪ לשנה (נכון ל-2022).
 • התקרה שפטורה ממס על הכנסות שכוללות הכנסה מיגיעה אישית והכנסה שלא מיגיעה אישית (לא כולל הכנסה מריבית על כספי פיצויים או ביטוח ששולמו בגלל נזקי גוף) היא 75,360 ₪ לשנה (נכון ל-2022). תקרה זו מתייחסת לכל תקופות הזכאות (365 יום ומעלה או 364-185 יום).
 • הפטור יינתן גם עבור הכנסה שלא מיגיעה אישית רק במקרים שבהם ההכנסה מיגיעה אישית נמוכה מ-75,360 ₪ (או שלא הייתה כלל הכנסה מיגיעה אישית)
להלן דוגמא:

ביום 15.3.19 נפגע גפן בתאונת דרכים. נקבעה לו נכות של 100% עד ליום 15.9.21, מהי תקופת הנכות הכללית של גפן, איזה סוג פטור יקבל?

תשובה-

לגפן נקבעה נכות לתקופה של 914 ימים, כלומר הוא מוגבל ב"נכות קבועה" (תקופה העולה על 365 ימים) וייחשב כמי שנקבעה לו נכות קבועה בכל אחת מהשנים 2019-2021.

כאשר קיימת נכות בחלק משנת המס – נבצע חישוב חלקי ל"הכנסה". אין משמעות למועד שבו הופקה ההכנסה, ביחס לתקופת הנכות.

להלן דוגמא –

החל מחודש 1.21 השתכר סער 50,000 ש"ח לחודש. ביום 1.8.21 הפך לנכה ומיום זה לא קיבל שכר. מה תיחשב הכנסתו לצורך חישוב הפטור?

תשובה-

לצורך חישוב הפטור נכלול את כל הכנסתו השנתית ע"ס 50,000 ש"ח*7 -שהם 350,000 ש"ח.

אם אתם סבורים שהינכם זכאים לפטור, במשרדו של אדי גוטסמן נשמח לסייע לכם בבקשה לפטור ממס לפי סעיף (9)5 לפקודת מס הכנסה.

לנוחיותכם מצורף מדריך זכויות מס לאנשים עם מוגבלות באתר רשות המיסים.במדריך מפורטים מקרים נוספים של מוגבלויות המזכות במס עבור ילדים- סעיף 44 ו-45

מאמרים נוספים

שווי שימוש ברכב צמוד

כיצד מחשבים שווי שימוש ברכב צמוד והאם זה משתלם לעובד? אילו סוגי הרכבים אשר יש לחשב עבורם את השווי.

תיאום דמי ביטוח לאומי

תיאום דמי ביטוח יכול לעזור מאוד לשכירים אשר להם מספר מקורות הכנסה מעבודה או מפנסיה מוקדמת. במאמר זה נתאר מי הם הרשאים לבקש תיאום ניכוי מהמוסד לביטוח לאומי וכמו כן נציג את עיקרי התהליך לבקשת התיאום

חוק צמצום השימוש במזומן

במאמר זה נציג מהו החוק לצמצום השימוש במזומן, ומהם העדכונים האחרונים שיחלו באוגוסט 2022.
נתאר מיהם העוסקים עליהם חלות הוראות החוק, ומהן תקרות התשלום במקרים שונים.

שלחו אלינו הודעה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ההודעה נשלחה בהצלחה
נחזור אלייך בהקדם!

אנחנו אוהבים לעזור

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר

באתר זה אנו עושים שימוש בעוגיות דפדפן לצורך שיפור חווית השימוש באתרנו. בהמשך השימוש באתר ניתנת הסכמתך לתקנון תנאי השימוש באתר. לחץ כאן כדי ללמוד עוד.

אנחנו אוהבים לעזור משרד רואה חשבון ברחובות

בואו נדבר, אנחנו אוהבים לעזור

לקבלת הצעת מחיר ולשיחה עם רואה חשבון, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטי יצירת קשר